• ចំនួនមតិ 0 | ចំនួនចែករំលែក 0
ប្រទេស​អាស៊ាន​ទាំង​បី​នេះ បាន​ចាប់ផ្ដើម​ធ្វើ​សម​យុទ្ធ​យោធា​រួម​គ្នា នៅ​លើ​ដែន​សមុទ្រ ក្នុង​ប្រទេស​ឥណ្ឌូណេស៊ី កាលពី​ថ្ងៃ​ទី១៩ មិថុនា ម្សិលមិញ ខណៈ​ការ​គំរាមកំហែង​ពី​ក្រុម​ជ្រុល​និយម​មាន​ការ​កើន​ឡើង។
សម​យុទ្ធ​ត្រី​ភាគី​លើ​ដែន​សមុទ្រ​នេះ គឺ​ធ្វើ​ឡើង​ក្នុង​ពេល​សមរភូមិ​រវាង​កងទ័ព​ហ្វីលីពីន និង​ក្រុម​ជ្រុល​និយម ដែល​ស្មោះស្ម័គ្រ​នឹង​ក្រុម IS កំពុង​បន្ត​នៅ​ក្រុង Marawi កោះ Mindanao របស់​ហ្វីលីពីន។
ក្នុង​លំហាត់​សម​យុទ្ធ​នោះ រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារ​ជាតិ​ម៉ាឡេស៊ី លោក Hishammuddin Hussein បាន​លើក​ឡើង​ថា ប្រទេស​ទាំង​បី​គួរតែ​បង្កើន​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ព័ត៌មាន​គ្នា ព្រោះ​ថា អ្វី​ដែល​កំពុង​កើត​ឡើង​នៅ​ក្រុង Marawi អាច​នឹង​កើត​ឡើង​នៅ​កន្លែង​ផ្សេង​ទៀត។
ប្រទេស​ទាំង​បី ក៏​គ្រោង​បង្កើត​ទីបញ្ជាការ​យោធា​ដែន​សមុទ្រ​រួមគ្នា ដែល​មាន​នៅ​កោះ Tarakan របស់​ឥណ្ឌូណេស៊ី កោះ Tawau របស់​ម៉ាឡេស៊ី និង​កោះ Bongao របស់​ហ្វីលីពីន ដើម្បី​ប្រមូល​ព័ត៌មាន និង​ផ្លាស់ប្ដូរ​ព័ត៌មាន​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក៕